Chanzy

Veinimõisa ajaloost:

1928. aastal asutab M. Joseph Sordet Bouzeronis Verger d’Exemple’i mõisa. Tema eesmärk oli edendada ja õpetada viljapuude pügamist ja pookimist. Ta kasvatas muuhulgas ka viinamarju.

1952. aastal võtab M. Lucien Juif mõisa üle ja kasvatab 12 hektaril Bouzeronis Aligoté valget viinamarja ja ka teravilju.

1966. aastal ostab Chagny notar M. Beudet mõisa ja annab sellele uue nime, milleks on Domaine Beudet. Ta laiendab valdusi 18 hektarini.

1974. aastal muutub taas mõisa nimi. Uuteks omanikeks on Daniel ja Catherine Chanzy ning mõis kannab nüüdsest nime Domaine Chanzy.

Viinamarjaistandus laieneb kuni 37 hektarini, enamasti asub Bouzeroni, Rully ja Mercurey külades.

Aastakümneid hiljem, täpsemalt 2013. aastal, ostab kinnistu Olma investeerimisfond ja maaomand kasvab kuni 80 hektarile, mis asub üheksa küla ja kolme Burgundia piirkonna vahel.

2021. aastal avati La Maison Chanzy Puligny Montrachetis, Domaine Chanzy teine veini degusteerimiskelder ja suur veiniturismi koht.

Domaine Chanzyle kuulub 80 hektarit viinamarjaistandusi, mis asuvad 66 erinevas kohas ja laiali üle Côte Chalonnaise, Côte de Beaune ja Côte de Nuits´i.

Chanzyle kuulub ka 5 Clost, 3 Monopoli ja lai Premiers Cru valik. Neile kuulub ka ainus monopol Bouzeroni apellatsioonis, mis on ka väikseim külanimetus kogu Burgundias – “Le Clos de la Fortune” (2,76 hektarit).

TOOTMINE JA MÜÜK

Istanduste keskmine toodang on 350 000 pudelit aastas, millest 55% on valge vein ja 45% punane vein. Veiniistandusel on kolm piirkondlikku nimetust ja 9 külanimetust (18 climat). Veine eksporditakse 28 riiki üle kogu maailma. Prantsusmaal on 500 aktiivset klienti. Istanduse toodang on väga prestiižne – 12 Premiers Cru’d ja 9 Grands Cru’d.

VIINAMARJAISTANDUSED

Istandustes on säästev ja kohandatud “climat” mis arvestab krundi eripäradega. HVE-3 sertifitseerimisvariant B on kohandatud 2021. aasta jaanuari seisuga.

Viinamarjakasvatuses kasutatakse looduslikke väetisi (orgaanilised stimulaatorid) ja ravimeetodid on piiratud. Kõikidel istanduste viinapuudel eemaldatakse need pungad või oksad, mis võivad puud liiga palju koormata. 75% viinamarjaistandustest küntakse ning külvatakse ristikuga, mis aitab kaasa mulla loomulikule toitainete varule. Teostatakse hilist puude pügamist, et minimeerida külmaga seotuid riske. Viinamarjaistanduste ravimeetodid on piiratud.

2019. aastal allkirjastati piirkondlik harta “Kaasake meie terroir meie territooriumidel”.

VEINITEHAS

Kõik Chanzy “climat” on koristatud, veinitud ja laagerdatud eraldi. Käärimistemperatuure kontrollitakse rangelt. Tervet saaki leotatakse kõigi punase veini cuvée jaoks (5–100%). Laagerdamisel arvestatakse iga cuvee iseärasusi (pikkus, mahutid, mahud). Tehases kasutatakse Prantsuse tammest valmistatud vaate. Vaatidevalmistajaid on vähemalt 5 erinevat, et tuua nende vananemisel mitmekesisust. Tammevaatidel on erinevad suurused: enamasti 228 liitrised, aga ka 300, 350, 450 ja 500 liitrised ja 25hl mahutid. Seda selleks, et kohaneda keerukusega eri nimetuste ja “kliima” valikutes. Enamasti on valgete veinide valmistamisel kasutatud 15% uusi tammevaate ja punaste veinide puhul 20%. Juhul, kui aastakäik ja laagerdumine on lubatud, punaseid veine ei filtreerita.

Domaine Chanzyle kuulub 80 hektarit viinamarjaistandusi mis asub 66 erinevas kohas ja laiali üle Côte Chalonnaise, Côte de Beaune ja Côte de Nuits.

Chanzyle kuulub ka 5 Clost, 3 Monopoli ja lai Premiers Cru valik.

Neile kuulub ka ainus monopol Bouzeroni apellatsioonis, mis on ka väikseim külanimetus kogu Burgundias – “ Le Clos de la Fortune (2,76 hektarit ).

Vaata klikates siia : Chanzy viinamarjaaiad

Faktid

TOOTMINE JA MÜÜK

Keskmine toodang: 350 000 pudelit

55% valge – 45% punane

3 Piirkondlikku nimetust

9 külanimetust (18 climat)

12 Premiers Cru’d

9 Grands Cru’d

Eksport 28 riiki

500 aktiivset klienti Prantsusmaal

Viinamarjaistandustes:

Säästev ja kohandatud “kliima” mis arvestab krundi eripäradega.

HVE-3 sertifitseerimisvariant B 2021. aasta jaanuari seisuga.

Viinamarjakasvatus:

• Looduslikud väetised (orgaanilised stimulaatorid)

• 100% meie viinapuudel idupuudus

• 75% viinamarjaistandusest kündmine

• Kastmine ristikuga, mulla loomulikuks toitmiseks

• Piirav ravimeetod

• Hiline pügamine, et minimeerida külmaga seotud riske

Alates 2019. aastast allkirjastasime piirkondliku harta «Kaasake meie terroir meie territooriumidel».

Veinitehases

LÄHENEMINE

Kõik “Climat” on koristatud, veinitud ja laagerdatud eraldi.

Käärimistemperatuure kontrollitakse.

Terve saagi leotamine kõigi meie punase veini cuvée jaoks (5% kuni 100%).

Laagerdamisel arvestatakse iga cuveee (protsessi pikkus, mahutid, mahud).

Kasutatud tünnid:

• Prantsuse tamm

• Alates 5 erinevast cooperist, et tuua vananemisel mitmekesisust

• Erinevad suurused (enamasti 228 l, aga ka 300 l, 350 l, 450 l, 500 l ja 25 hl mahutid), et kohaneda keerukusega eri  nimetuste ja “kliima” valikutes

• Valged: 15% uhiuutest tammevaatidest

• Punased: 20% uhiuutest tammevaatidest

Kui aastakäik ja laagerdumine on lubatud, punaseid veine ei filtreerita.